Çin’de Bulunan 2.200 Yıllık Sifonlu Tuvalet, Muhtemelen Şimdiye Kadar Keşfedilen En Eski Tuvaletlerden Biri

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, Yueyang kentindeki saray kalıntılarında iki büyük binayı kazarken, keşif yapmaları karşısında şaşırdılar.

Tuvaletin Savaşan Devletler Dönemi’nden Han Hanedanlığı’nın başlangıcına kadar 2.200 ile 2.400 yaşları arasında olduğu tahmin ediliyor. Modern sifonlu tuvaletlerin icadının Viktorya dönemi İngiltere’sine ait olduğu düşünüldüğünden bu buluş ilgi çekicidir .

Antik aletler konusunda tasarım uzmanı olan Fan Mingyang, Çin’in Global Times gazetesine göre , tuvaletin günümüzde kullanılan su drenaj sistemi nedeniyle “son derece derecede gelişmiş” olduğunu söyledi .
Geçen yaz bir klozet, diğer kırık parçalar ve açık havadaki bir çukura açılan bir boru keşfedilmişti. Kazı ekibinin bir üyesi olan Liu Rui, China Daily’ye verdiği demeçte , “lüks nesnenin” muhtemelen yalnızca Çin’in Shaanxi eyaletinde bulunan sarayın üst düzey üyeleri tarafından kullanılmış olabileceğini söyledi .

Hizmetçilerin, her kullanıldığında klozetin içine su dökmek zorunda kalacaklarını da sözlerine ekledi.
Liu gazeteye şunları söyledi: “Bu, Çin’de ortaya çıkarılan ilk ve tek sifonlu tuvalet…”

Antik sifonlu tuvaletin fotoğrafı
Çevredeki toprağı analiz etmek aynı zamanda eski insanların diyetleri ve yeme alışkanlıkları hakkında da ipucu verebilir.
Enstitü , bir basın açıklamasında, saraydaki daha büyük arkeolojik kazıların, antik hanedanların “başkentlerinin yerleşim planına ilişkin çalışmalara büyük değer” kattığını söyledi .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x