Diyarbakır’da kayyım protestosu: İradeye saygısızlığı kabul etmiyoruz

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği’ne (MEBYA-DER), Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasını protesto etti. Açıklamaya kentteki birçok sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.

‘BELEDİYELERE EL KONULUYOR’

Açıklama metnini MED TUHAD -FED Eşbaşkanı Kerem Canpolat okudu. Kayyım atamasındaki hukuksuzluğa işaret eden Canpolat, “Yaklaşık 9 yıldır AKP-MHP iktidarı bu halkın iradesine saygısızlık ediyor. Anayasayı hiçe sayıyor. Slogan olarak kullandıkları ‘Seçimle gelen seçimle gider’ sloganlarını da Kürt halkı şahsında ayakları altına aldılar. Kürt halkı iradesi için yöneticiler seçiyor. Ama AKP-MHP hükümeti bunu hazmedemeyip kabul etmiyor. Kayyım bahanesiyle belediyelere el koyuyor. Bu durumu kınıyoruz” dedi.

M.A’da yer alan habere göre; kayyımla birlikte Kürt halkına kendilerini yönetemeyeceklerinin söylenmek istediğini dile getiren Canpolat, “Bu ülkede yurttaşlar olarak, haklarımızın ayaklar altına alınmasını kabul etmiyoruz. Bu Kürtlerin, dilinin, iradesinin ayaklar atına alınması demek oluyor. Kürtlerin iradesinin yerine kayyım atanmasıyla ‘ kendinizi yönetemezsiniz’ denmek isteniyor. Bizlerde kayyım şahsında dayatılan, saygısızlığı kabul etmiyoruz. Anayasanın gerekliliklerini uygulayın diyoruz” dedi.

‘HEP BİRLİKTE SES ÇIKARILMASI GEREKİYOR’

Türkiye toplumuna duyarlılık çağrısında bulunan Canpolat, şu ifadeleri kullandı: “CHP başta olmak üzere ülkede barış ve huzur isteyen herkese sesleniyoruz. Bugün yaşananlara karşı hep birlikte ses çıkarılması gerekiyor. Hakkari’de yaşanan kayyıma sessiz kalmayın. Barış, huzur, demokrasi isteyen Türk ve Kürt toplumu bütün demokratik haklarını kullanmalıdır. Talebimiz Hakkari belediye eşbaşkanının serbest bırakılması ve seçilmiş eşbaşkanların belediyeleri yönetmesidir. Büyük bir saygısızlık var. Kimse Kürt halkının sabrını sınamasın diyoruz.”

Açıklama alkışlarla sona erdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x