Hırvatistan için EURO 2024! Yaşlı ve iddialı

İlk 11’de yer almasına kesin gözüyle bakılan isimlerden Modric 38, Perisic 35, Vida 35, Kramaric 32, Brozovic 31, Petkovic 30, Kovacic 30 yaşında.

Bu durum elbette Hırvatların, son yıllarda kıtanın en iyi milli takımlarından biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. FIFA Dünya Sıralaması’nda 10.’lukta bulunan Hırvatistan, aynı listede hemen üzerinde yer alan İtalya (9) ve İspanya (8) ile kıyasıya bir rekabete girişecek.

Ülke bağımsızlığını elde ettikten sonra 1996’dan bu yana, EURO 2000 Euro dışındaki tüm Avrupa Şampiyonalarına katılmaya hak kazandılar. Biri sonuncusu olmak üzere iki kez Dünya Kupası’nda yarı final, bir kez de final oynadılar (2018). Çığ gibi büyüyen başarılar bu turnuvada oyuncuların üzerinde bir baskı unsuru olacak. Çünkü taraftarlar kendilerinden önemli bir başarı bekliyor. En zor gruba düşmelerinin getirdiği stresle birleşince baskının büyük olduğunu tahmin etmek güç değil.

Katar’daki Dünya Kupası’nda kurtardığı penaltılarla kahramanlaşan Livakovic kalede güven veriyor. Manchester City’de iyi bir sezonu geride bırakan 22 yaşındaki Gvardiol, ilk 11’deki en genç isim olarak sol koridora ambargo koymaya hazır. Leverkusen’de tarihi bir şampiyonluk yaşayan sağ bek Stanisic de aynı etkiyi diğer kanatta yaratacak.

HOCA İLE OYUNCU: UYUMLU BERABERLİK

Hırvatlar müthiş deneyime sahip yıldız oyuncularıyla maçları forse etmeye oldukça yakınlar. Bu seviyeleri daha önce bir çok kez deneyimlemiş isimlerin önderliğinde aynı sebepten en önemli handikapları da tempoları ve kondisyonları olacaktır.

Dinamizmi eksik, tempoyu yavaşlatan bir takım eğilimi sergileyebilir, maçların son bölümlerinde oyundan düşebilirler. Teknik direktör Dalic’in uzun süredir birlikte çalıştığı oyuncu grubunun, hocanın istediklerini sahaya kolayca yansıtabilmeleri de onların önemli avantajlarından olacak.

YILDIZI: LUKA MODRIC

Hırvatistan’ın kaptanı Luka Modric, yaşayan ve hala oynayan bir futbol efsanesi. Eylül ayında 39 yaşına girecek tecrübeli futbol son olarak kulübü Real Madrid’de LaLiga ve Şampiyonlar Ligi kupalarını kaldırarak geldi.

“Hala elit seviyede futbol oynayacak fiziğe ve futbol yeteneğine sahip olduğumdan şüphem yok” diyen yıldız isim sahada bu sözlerin hakkını gerçekten de veriyor. Dripling becerisi, takımı atağa kaldırmadaki başarısı, kısa ve uzun isabetli pasları ile müthiş bir orta saha oyuncusu olan Modric, büyük ihtimalle son büyük turnuvasında görkemli veda peşinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x